Sejladsudvalg

Planlagte aktiviteter inden sæsonstart:

Opsamlingsmøde, erfaringer og nye tiltag (efterår 2018)

Regelaften (forår 2019)

Skippermøde (april)

Indbydelse til GS – Aftenkapsejladser 2019

Første sejlads: onsdag d. 1. maj, og her efter hver onsdag.

Der er ingen sejladser i sommerferien.

Sæsonen afsluttes i september med Klubmesterskabet

 

Sejladsbestemmelser:

Iht. DS kapsejladsregler og klubbens ”Sejladsbestemmelser for Aftenkapsejlads 2019” og ”Sejladsbestemmelserne for klubmesterskab 2019”. Kan/skal downloades fra hjemmesiden. (KOMMER SENERE)

 

Respittider & pointberegning:

Vil være angivet i ”Sejladsbestemmelser for Aftenkapsejlads 2019” og ”Sejladsbestemmelserne for klubmesterskab 2019”.

 

Præmier:

Vil være angivet i ”Sejladsbestemmelser for Aftenkapsejlads 2019” og ”Sejladsbestemmelserne for klubmesterskab 2019”.

 

Tilmelding & betaling (sidste frist tirsdag d. 23. april):

1. Fremsend nedenstående tilmeldingsslip i udfyldt stand til Stig Nissen, Sletmarken 49, 6310 Broager, eller send tilsvarende oplysninger til E-mail: stig@nissennet.dk 2. Indsæt 475,- kr. på registrerings nr. 9797 konto 0001114182 i Broager Sparekasse. Husk at anføre dit navn samt certifikat nr.

Hvis dit certifikat ikke er klart endnu, så tilmeld dig og betal alligevel.

Venligst overhold tilmeldingsfristen det letter arbejdet for kapsejladsudvalget ganske betydeligt!

Du kan naturligvis kun deltage i Aftenkapsejladserne, hvis dit certifikat er gyldigt!

———————————————————————————————————————————————–

Tilmelding til GS – Aftenkapsejladser 2019

Bådens navn: _____________________ Type: _____________________

Certifikat nr.: _____________________ Sejl nr. _____________________

Skipper: _____________________ Adr. _____________________

TLF: _____________________ Mobil: _____________________

E-mail: _____________________ Dommertjans: Helst d._____________

_______________________________

Dato/underskrift

Sailwave results for Klubmesterskab, Gråsten Sejlklub 2018

Klubmesterskab

Gråsten Sejlklub

Results are final as of 8:31 on October 12, 2018

Overall

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: Custom, Entries: 13, Scoring system: DH
Rank Boat Class R1
 
R2
 
R3
 
Total Nett
1st Lynx Albin Express 1.0 1.0 1.0 3.0 3.0
2nd Banditten Karavel 2.0 2.0 2.0 6.0 6.0
3rd PAS (Æ Piche) H-båd 3.0 3.0 5.0 11.0 11.0
4th Havfræseren Platu 25 4.0 6.0 3.0 13.0 13.0
5th Cassiopeia Dehler 34 5.0 5.0 6.0 16.0 16.0
6th Suzy Sagitta 20 6.0 4.0 8.0 18.0 18.0
7th Ciel First 305 7.0 7.0 4.0 18.0 18.0
8th Sneaky Fox H-båd 8.0 8.0 7.0 23.0 23.0
9th den lille BK2000 9.0 14.0 DNC 14.0 DNC 37.0 37.0
10th Marina Drage 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 42.0 42.0
10th Havgassen H-båd 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 42.0 42.0
10th See You Ålti Granada Bonita 767 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 42.0 42.0
10th Anna Kristina Nordship 808 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 42.0 42.0



Sailwave Scoring Software 2.25.4
www.sailwave.com

Sailwave results for Aftenkapsejlads GS at Gr�sten Sejlklub 2018

Aftenkapsejlads GS

Gr�sten Sejlklub

Results are final as of 21:58 on September 12, 2018

1 Fleet

Sailed: 16, Discards: 9, To count: 7, Rating system: Custom, Entries: 3, Scoring system: DH
Rank Boat Class 2/5
 
9/5
 
16/5
 
23/5
 
30/5
 
6/6
 
13/6
 
20/6
 
27/6
 
1/8
 
8/8
 
15/8
 
22/8
 
29/8
 
5/9
 
12/9
 
Total Nett
1st Suzy Sagitta 20 (4.0 DNC) (2.0) (4.0 DNC) (2.0) 1.0 1.0 (4.0 DNC) (4.0 DNC) 1.0 (2.0) 1.0 1.0 1.0 (4.0 DNC) 1.0 1.0 34.0 8.0
2nd Anna Kristina Nordship 808 1.0 1.0 1.0 1.0 (4.0 DNF) (4.0 DNC) (4.0 DNC) (4.0 DNS) (4.0 DNF) (4.0 DNC) (4.0 DNC) (4.0 DNC) 2.0 1.0 2.0 2.0 43.0 11.0
3rd den lille BK2000 (4.0 DNC) (4.0 DNC) (4.0 DNC) (4.0 DNC) (4.0 DNC) (4.0 DNC) (4.0 DNF) (4.0 DNF) 4.0 DNC 1.0 2.0 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNF 4.0 DNC 4.0 DNC 59.0 27.0

2 Fleet

Sailed: 16, Discards: 9, To count: 7, Rating system: Custom, Entries: 6, Scoring system: DH
Rank Boat Class 2/5
 
9/5
 
16/5
 
23/5
 
30/5
 
6/6
 
13/6
 
20/6
 
27/6
 
1/8
 
8/8
 
15/8
 
22/8
 
29/8
 
5/9
 
12/9
 
Total Nett
1st Lynx Albin Express (1.0) (1.0) (1.0) (3.0) 1.0 1.0 (7.0 DNC) (7.0 DNS) 1.0 (2.0) 1.0 1.0 1.0 (7.0 dnf) 1.0 1.0 37.0 8.0
2nd Marina Drage 2.0 (7.0 DNC) 2.0 (7.0 DNC) (7.0 DSQ) (7.0 DNC) 2.0 (7.0 DNC) 2.0 1.0 (7.0 DNC) 3.0 2.0 (7.0 dnf) (7.0 DNC) 3.0 73.0 17.0
3rd See you �lti Granada Bonita 767 (7.0 DNC) 2.0 (3.0) (4.0) 2.0 2.0 1.0 (7.0 DNF) 3.0 3.0 (7.0 dnf) (4.0) 3.0 (7.0 dnf) 3.0 (5.0) 63.0 19.0
4th PAS (� Piche) H-b�d (7.0 DNC) (7.0 DNC) 4.0 2.0 3.0 (7.0 DNC) 3.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 2.0 2.0 (7.0 DNC) (7.0 dnf) 2.0 2.0 76.0 20.0
5th Havgassen H-b�d 3.0 3.0 5.0 1.0 4.0 3.0 4.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 86.0 30.0
6th Sneaky Fox H-b�d (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNF 7.0 DNC 3.0 7.0 DNC 4.0 7.0 dnf 4.0 4.0 99.0 43.0

3 Fleet

Sailed: 16, Discards: 9, To count: 7, Rating system: Custom, Entries: 4, Scoring system: DH
Rank Boat Class 2/5
 
9/5
 
16/5
 
23/5
 
30/5
 
6/6
 
13/6
 
20/6
 
27/6
 
1/8
 
8/8
 
15/8
 
22/8
 
29/8
 
5/9
 
12/9
 
Total Nett
1st Banditten Karavel (5.0 DNC) (5.0 DNC) (3.0) 1.0 1.0 (5.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 (5.0 DNC) (2.0) (2.0) 1.0 (5.0 dnf) 1.0 2.0 41.0 9.0
2nd Havfr�seren Platu 25 (3.0) (2.0) (2.0) (2.0) 2.0 1.0 (3.0) (5.0 DNC) 2.0 2.0 (5.0 DNF) 1.0 2.0 (5.0 DNC) 2.0 1.0 40.0 13.0
3rd Cassiopeia Dehler 34 1.0 1.0 1.0 (4.0) (3.0) (3.0) 2.0 (5.0 DNC) (3.0) (5.0 DNC) 1.0 (3.0) 3.0 (5.0 dnf) 3.0 3.0 46.0 15.0
4th Ciel First 305 2.0 3.0 (4.0) 3.0 (4.0) 2.0 (4.0) 2.0 (4.0) 1.0 3.0 (4.0) (4.0) (5.0 dnf) (4.0) 4.0 53.0 20.0

12/9 - 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:00:00, Distance: 6, Course: 1.1, Wind: W GPH, Ave wind: 4
Rank Boat Class Elapsed Corrected Points
1 Suzy Sagitta 20 1:24:22 1:23:33 1.0
2 Anna Kristina Nordship 808 1:28:05 1:32:52 2.0

12/9 - 2 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:00:00, Distance: 6, Course: 1.1, Wind: W GPH, Ave wind: 4
Rank Boat Class Elapsed Corrected Points
1 Lynx Albin Express 1:09:18 1:16:53 1.0
2 PAS (� Piche) H-b�d 1:15:17 1:20:51 2.0
3 Marina Drage 1:18:14 1:21:57 3.0
4 Sneaky Fox H-b�d 1:22:26 1:28:00 4.0
5 See you �lti Granada Bonita 767 1:22:18 1:28:16 5.0

12/9 - 3 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:00:00, Distance: 6, Course: 1.1, Wind: W GPH, Ave wind: 4
Rank Boat Class Elapsed Corrected Points
1 Havfr�seren Platu 25 1:02:03 1:14:14 1.0
2 Banditten Karavel 1:05:11 1:17:04 2.0
3 Cassiopeia Dehler 34 1:05:39 1:18:39 3.0
4 Ciel First 305 1:13:44 1:23:56 4.0



Sailwave Scoring Software 2.25.4
www.sailwave.com

Sejladsudvalget

Udvalget planlægger og gennemfører kapsejladser samt kapsejladsrelaterede arrangementer for seniorer.

Faste programpunkter hvert år er:

Onsdagssejladser i hele sæsonen (bortset fra 4 ugers sommerferie i juli/august)
Klubmesterskab en lørdag midt i september
Her ud over tilstræber vi at gennemføre arrangementer som:

fremmer interessen for kapsejlads,
gør os til bedre kapsejlere, og ikke mindst
styrker sammenholdet og kammeratskabet blandt GS-kapsejlere
Spørgsmål vedrørende kapsejladser for seniorer rettes til:
Idékassen
Har du ideer til kapsejladser eller arrangementer så kontakt venligst formanden for sejladsudvalget.

Er du klar til “Onsdags kapsejlads”

Nu nærmer sejlads sæsonen sig med hastige skridt….

Er din båd / sejl målt op og klar?

Hvis ikke så kontakt Klubbens Klubmåler:

Klubmåler
Peter Moisen
Skovgade 30, 6320 Egernsund
tlf. +45 40179247
klubmaaler@graasten-sejlklub.dk

Det er vederlagsfrit for medlemmer af Gråsten Sejlklub at få opmålt sin båd, dog koster det 50,- pr “sejlknap” ved opmåling af sejl.

Med sejler hilsen

Sejladsudvalget