Sejladsudvalg

Respittabel kan hentes/ses her:

Respit tabel 27062018

Sailwave results for Aftenkapsejlads GS at Gråsten Sejlklub 2018

Aftenkapsejlads GS

Gråsten Sejlklub

Results are final as of 9:45 on July 1, 2018

1 Fleet

Sailed: 9, Discards: 1, To count: 8, Rating system: Custom, Entries: 3, Scoring system: DH
Rank Boat Class 2/5
 
9/5
 
16/5
 
23/5
 
30/5
 
6/6
 
13/6
 
20/6
 
27/6
 
Total Nett
1st Suzy Sagitta 20 4.0 DNC 2.0 4.0 DNC 2.0 1.0 1.0 4.0 DNC 4.0 DNC 1.0 23.0 23.0
2nd Anna Kristina Nordship 808 1.0 1.0 1.0 1.0 4.0 DNF 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNS 4.0 DNF 24.0 24.0
3rd den lille BK2000 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNF 4.0 DNF 4.0 DNC 36.0 36.0

2 Fleet

Sailed: 9, Discards: 1, To count: 8, Rating system: Custom, Entries: 5, Scoring system: DH
Rank Boat Class 2/5
 
9/5
 
16/5
 
23/5
 
30/5
 
6/6
 
13/6
 
20/6
 
27/6
 
Total Nett
1st Lynx Albin Express 1.0 1.0 1.0 3.0 1.0 1.0 6.0 DNC 6.0 DNS 1.0 21.0 21.0
2nd See you Ålti Granada Bonita 767 6.0 DNC 2.0 3.0 4.0 2.0 2.0 1.0 6.0 DNF 3.0 29.0 29.0
3rd Havgassen H-båd 3.0 3.0 5.0 1.0 4.0 3.0 4.0 6.0 DNC 6.0 DNF 35.0 35.0
4th Marina Drage 2.0 6.0 DNC 2.0 6.0 DNC 6.0 DSQ 6.0 DNC 2.0 6.0 DNC 2.0 38.0 38.0
5th Æ Piche H-båd 6.0 DNC 6.0 DNC 4.0 2.0 3.0 6.0 DNC 3.0 6.0 DNC 6.0 DNC 42.0 42.0

3 Fleet

Sailed: 9, Discards: 1, To count: 8, Rating system: Custom, Entries: 4, Scoring system: DH
Rank Boat Class 2/5
 
9/5
 
16/5
 
23/5
 
30/5
 
6/6
 
13/6
 
20/6
 
27/6
 
Total Nett
1st Havfræseren Platu 25 3.0 2.0 2.0 2.0 2.0 1.0 3.0 5.0 DNC 2.0 22.0 22.0
2nd Banditten Karavel 5.0 DNC 5.0 DNC 3.0 1.0 1.0 5.0 DNC 1.0 1.0 1.0 23.0 23.0
3rd Cassiopeia Dehler 34 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0 3.0 2.0 5.0 DNC 3.0 23.0 23.0
4th Ciel First 305 2.0 3.0 4.0 3.0 4.0 2.0 4.0 2.0 4.0 28.0 28.0

27/6 - 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:40:00, Distance: 5, Course: C3, Wind: Ø TACIL, Ave wind: 3
Rank Boat Class Place Points
1 Suzy Sagitta 20 7 1.0
2 Anna Kristina Nordship 808 DNF 4.0

27/6 - 2 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:40:00, Distance: 5, Course: C3, Wind: Ø TACIL, Ave wind: 3
Rank Boat Class Place Points
1 Lynx Albin Express 1 1.0
2 Marina Drage 4 2.0
3 See you Ålti Granada Bonita 767 5 3.0
4 Havgassen H-båd DNF 6.0

27/6 - 3 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:40:00, Distance: 5, Course: C3, Wind: Ø TACIL, Ave wind: 3
Rank Boat Class Place Points
1 Banditten Karavel 2 1.0
2 Havfræseren Platu 25 3 2.0
3 Cassiopeia Dehler 34 6 3.0
4 Ciel First 305 8 4.0



Sailwave Scoring Software 2.25.4
www.sailwave.com

Løbsindeling:

(Revideret)

0 BaadtypeNavn BaadNavn



1 SAGITTA 20 Suzy
1 NORDSHIP 808 Anna Krestine
1 BK 2000 Den Lille



2 DRAGE Marina
2 H-BÅD Havgassen
2 H-BÅD Æ´Piche
2 GRANADA BONITA 767 See You Ålti
2 EXPRESS Lynx



3 FIRST 305 Ciel
3 KARAVEL Banditten
3 BENETEAU 25 PLATU Havfræseren
3 DEHLER 34/343 Cassiopeia

Indbydelse til GS – Aftenkapsejladser 2018

Første sejlads: onsdag d. 2. maj, og her efter hver onsdag.

Der er ingen sejladser i juli (Sommerferie).

Sæsonen afsluttes i september med Klubmesterskabet

 

Sejladsbestemmelser:

Iht. DS kapsejladsregler og klubbens ”Sejladsbestemmelser for Aftenkapsejlads 2018” og ”Sejladsbestemmelserne for klubmesterskab 2018”. Kan/skal downloades fra hjemmesiden. (KOMMER SENERE)

 

Respittider & pointberegning:

Vil være angivet i ”Sejladsbestemmelser for Aftenkapsejlads 2018” og ”Sejladsbestemmelserne for klubmesterskab 2018”.

 

Præmier:

Vil være angivet i ”Sejladsbestemmelser for Aftenkapsejlads 2018” og ”Sejladsbestemmelserne for klubmesterskab 2018”.

 

Tilmelding & betaling (sidste frist tirsdag d. 24. april):

1. Fremsend nedenstående tilmeldingsslip i udfyldt stand til Stig Nissen, Sletmarken 49, 6310 Broager, eller send tilsvarende oplysninger til E-mail: stig@nissennet.dk 2. Indsæt 475,- kr. på registrerings nr. 9797 konto 0001114182 i Broager Sparekasse. Husk at anføre dit navn samt certifikat nr.

Hvis dit certifikat ikke er klart endnu, så tilmeld dig og betal alligevel.

Venligst overhold tilmeldingsfristen det letter arbejdet for kapsejladsudvalget ganske betydeligt!

Du kan naturligvis kun deltage i Aftenkapsejladserne, hvis dit certifikat er gyldigt!

———————————————————————————————————————————————–

Tilmelding til GS – Aftenkapsejladser 2018

Bådens navn: _____________________ Type: _____________________

Certifikat nr.: _____________________ Sejl nr. _____________________

Skipper: _____________________ Adr. _____________________

TLF: _____________________ Mobil: _____________________

E-mail: _____________________ Dommertjans: Helst d._____________

_______________________________

Dato/underskrift

Sejladsudvalget

Udvalget planlægger og gennemfører kapsejladser samt kapsejladsrelaterede arrangementer for seniorer.

Faste programpunkter hvert år er:

Onsdagssejladser i hele sæsonen (bortset fra 4 ugers sommerferie i juli/august)
Klubmesterskab en lørdag midt i september
Her ud over tilstræber vi at gennemføre arrangementer som:

fremmer interessen for kapsejlads,
gør os til bedre kapsejlere, og ikke mindst
styrker sammenholdet og kammeratskabet blandt GS-kapsejlere
Spørgsmål vedrørende kapsejladser for seniorer rettes til:
Idékassen
Har du ideer til kapsejladser eller arrangementer så kontakt venligst formanden for sejladsudvalget.

Nyheder 2018

Sejladsbestemmelser kan hentes her:

Sejladsbestemmelser for Aftenkapsejladser GS 2018 (opdateret 1/5)

Sejladsbestemmelser for Klubmesterskab GS 2018

Indbydelse til kapsejlads frigivet

Resultater

2018

TOTAL:

LØB:

Er du klar til “Onsdags kapsejlads”

Nu nærmer sejlads sæsonen sig med hastige skridt….

Er din båd / sejl målt op og klar?

Hvis ikke så kontakt Klubbens Klubmåler:

Klubmåler
Peter Moisen
Skovgade 30, 6320 Egernsund
tlf. +45 40179247
klubmaaler@graasten-sejlklub.dk

Det er vederlagsfrit for medlemmer af Gråsten Sejlklub at få opmålt sin båd, dog koster det 50,- pr “sejlknap” ved opmåling af sejl.

Med sejler hilsen

Sejladsudvalget